شرایط تحصیل در آلمان

کشور آلمان به عنوان کشوری منتخب در میان صدها کشور خارجی و اروپایی می باشد که همه ساله مهاجرین زیادی را در خود جای داده است. البته قوانین کشور آلمان نیز دارای ویژگی های خاص خود می باشد که در ادامه مقاله گردآوری شده به کمک تیم حرفه ای موسسه آبتین سفیران پارس را مطالعه می کنیم. آلمان صنعتی ترین کشور قاره اروپا است و در قلب این قاره قرار دارد و از شرایط تحصیل در آلمان اگر بخواهیم بگوییم باید بدانید که شرایط تحصیل در آلمان میتواند بسیار عالی باشد به طوری که در سال های اخیر دانشجویان زیادی تحصیل رایگان در آلمان را انتخاب نموده اند. بسیاری افراد خواهان ادامه تحصیل رایگان در اروپا هستند. یکی از معدود کشورهایی که این امکان در آن وجود دارد کشور آلمان است. دولت این کشور با فراهم کردن امکان تحصیل رایگان در آلمان این کشور را به یکی از بهترین مقاصد دانشجویان از سراسر جهان به عنوان مرکزی برای ادامه تحصیل مبدل کرده است. از دلایل دیگری که متقاضیان تحصیل، کشور آلمان را انتخاب می کنند می توان به کیفیت مراکز آموزشی این کشور، بازار کار مناسب آلمان بعد از تحصیل ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی و … اشاره نمود.
برای اطلاع از شرایط اخذ ویزای تحصیلی و یا مشاوره در زمینه مهاجرت تحصیلی با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.
تلفن همراه مدیریت : 09122106302 
تلفن ثابت : 44256604 -021

آلمان کشوری است که از نظر شرایط تحصیلی در ردیف بالایی قرار دارد، به طوری که بسیاری از افرادی که علاقمند تحصیل در خارج از  کشور هستند معمولا آلمان را برای تحصیل انتخاب می کنند.  تحصیل رایگان در کشور آلمان و شرایط تحصیل در آلمان از مهم ترین دلایلی است که موجب جذب افراد جهت ادامه ی تحصیل می شود. هزینه زندگی و درآمد مناسب در این کشور سبب شده است تا افراد زیادی برای پایان دانشگاه در این کشور مشغول به کار شده و زندگی خود را در آنجا ادامه دهند. 

شرایط تحصیل در آلمان 2019                                                      تحصیل در آلمان با معدل پایین

شرایط تحصیل در آلمان

3 نوع ویزای آلمان وجود دارد

Visa Course Language ویزا برای یادگیری زبان

 گزینه مناسبی برای کسانی است که می خواهند یا نیاز به یادگیری زبان آلمانی در آلمان دارند.

ویزا دانشجویی آلمان

 اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید ، اما هنوز سعی در یافتن برنامه صحیح دارید یا هنوز نامه تأییدیه را از دانشگاه خود دریافت نکرده اید.

StudentVisa

 اگر قبلاً در دانشگاه آلمان پذیرفته شده باشید.
  قبل از انجام هر کار دیگری ، به منظور درخواست ویزای دانشجویی شینگن ، باید یک قرار ملاقات ویزا در سفارت آلمان یا کنسولگری کشور خود تعیین کنید. تاریخ های موجود را بررسی کنید و در سیستم آنلاین در وب سایت سفارت آلمان یا کنسولگری در کشور خود قرار بگیرید ، به زودی پس از آن می توانید زمان عزیمت خود را برنامه ریزی کنید.

آلمان؛مقصد سفر و مکانی برای نوآوری

از دیگر دلایلی که دانشجویان این کشور را انتخاب می کنند می توان به کیفیت آموزش و بازار کار مناسب در آلمان اشاره کرد.زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هم زبان آلمانی و هم زبان انگلیسی است. بر این اساس دانشجو باید یا مدرک آیلتس ۶ به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B1 به بالا داشته باشد. 

شرایط گرفتن ویزای تحصیلی آلمان                                                    شراط تحصیل در رشته پزشکی در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان 

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور آلمان را دارید ، راهنماهای اختصاصی ما را برای مدارک کارشناسی ارشد در آلمان و دکترا در آلمان بررسی کنید. موارد زیر چند نمونه از راه های مناسب برای انتخاب بهترین دانشگاه و بهترین شرایط تحصیلی در کشر آلمان است. 
1. دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید
بنابراین ، شما تصمیم گرفتید آلمان را به عنوان مقصد تحصیل در خارج از کشور انتخاب کنید - اکنون زمان آن رسیده است که رشته و دانشگاهی مناسب را برای خود انتخاب کنید. سرویس تبادل دانشگاهی آلمان (DAAD) دارای دیتابیس تقریباً 2000 برنامه برای جستجو از جمله 1،389 برنامه به زبان انگلیسی است. متأسفانه فرصت هایی برای تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در حال حاضر نسبتاً محدود است ، اگرچه برخی از دوره ها به دو زبان انگلیسی و آلمانی تدریس می شود (معمولاً با دو تا چهار ترم اول با زبان انگلیسی شروع می شود و سپس به آلمانی تغییر می یابد). این امر به شما امکان می دهد ضمن بهبود مهارت خود در آلمانی ، به زبان انگلیسی تحصیل کنید ، به خصوص که دانشگاه شما ممکن است کلاس های زبان آلمانی را ارائه دهد. همچنین ممکن است دوست داشته باشید هنگام تصمیم گیری ، آخرین رتبه های برتر دانشگاه های برتر آلمان را در نظر بگیرید یا آخرین رتبه های دانشگاه QS World را توسط Subject بررسی کنید تا برترین موسسات آلمانی در رشته خود را پیدا کنید ، با استفاده از ابزار مقایسه به شما کمک می کند دانشگاه ها را باریک تر کنید. .

نکات بیشتر در مورد نحوه انتخاب دانشگاه را بخوانید.
2. شرایط ورود به سیستم را بررسی کنید
قبل از درخواست ، بررسی کنید که مدارک تحصیلی فعلی شما توسط دانشگاه منتخب شما شناخته شده است. برای تحصیل در آلمان ، باید یک Hochschulzugangsberechtigung شناخته شده (HZB) داشته باشید ، به معنی "صلاحیت ورود به آموزش عالی". برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ، یک دیپلم دبیرستان ، گواهینامه ترک تحصیل یا نتیجه آزمون ورودی دانشگاه معمولاً کافی است ، و DAAD دارای بانک اطلاعاتی در مورد شرایط پذیرش برای کشورهای منتخب است. دانشجویان دارای مدارک تحصیلی خارج از اروپا ممکن است مجبور شوند پس از شرکت در Studienkolleg مقدماتی ، در امتحان ورودی Feststellungsprüfung بنشینند ، اگرچه دانشجویان با موفقیت می توانند از این امر دور شوند. همچنین باید الزامات زبان را بررسی کنید. بیشتر دوره ها به زبان آلمانی تدریس می شوند و متقاضیان بین المللی را ملزم به ارائه مدرک زبان آلمانی می دانند. برای این منظور دو تست اصلی در دسترس است: Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (DSH ، به معنی "آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه") و TestDaF.
به همین ترتیب ، اگر دوره شما به زبان انگلیسی تدریس می شود ، مگر اینکه شما یک زبان مادری باشید و یا قبلاً به زبان انگلیسی تحصیل نکرده اید ، باید دانش خود را از این زبان با آزمون مانند IELTS یا TOEFL اثبات کنید. دانشگاه ها معمولاً امتیاز / امتیاز مورد نیاز خود را در وب سایت های خود اعلام می کنند.

بهترین موسسه اعزام دانشجو در تهران                                                     ارزان ترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان

موسسه اعزام دانشجو در تهران

3. حساب مالی خود را تامین نمایید.
برای تحقق شرایط ویزای دانشجویی ، باید اثبات کنید که در سال در حدود 8،700 یورو (10،000 ~ US) درآمد برای تأمین هزینه های زندگی خود دارید، اگرچه بسته به نوع نیاز خود ممکن است به درآمد بیشتری نیاز داشته باشید. سبک زندگی و عادات خرج کردن (دانش آموز متوسط ​​850 یورو / 975 دلار در ماه هزینه می کند). هزینه های زندگی نیز بسته به مکان متفاوت است. با توجه به بررسی هزینه زندگی مرسر ، مونیخ در حال حاضر گران ترین شهر کشور است. اگر نگران هزینه ها هستید ، بورس های تحصیلی برای حمایت از دانشجویانی که در آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی تحصیل می کنند وجود دارد.
4. درخواست پذیرش 
برای اکثر موضوعات می توانید مستقیماً به دفتر بین المللی دانشگاه مراجعه کنید. از طرف دیگر ، می توانید از وب سایت www.uni-assist.de ، پورتال پذیرش متمرکز برای دانشجویان بین المللی ، که توسط سرویس تبادل آکادمیک آلمان (DAAD) اداره می شود ، استفاده کنید ، اگرچه همه دانشگاه ها از آن استفاده نمی کنند. ممکن است بخواهید برای دوره های مختلف و دانشگاه ها به طور جداگانه اقدام کنید تا شانس پذیرش خود را افزایش دهید.
در بسیاری از دانشگاه های آلمان امکان پذیرش دو بار در سال - برای شروع تحصیل یا در ترم زمستان یا تابستان وجود دارد. بطور کلی ، درخواست های مربوط به ثبت نام در زمستان تا 15 ژوئیه و درخواست های مربوط به ثبت نام در تابستان تا 15 ژانویه انجام می شود. با این وجود ، مهلت درخواست بین موسسات متفاوت است و همین موسسه ممکن است مهلت های مختلفی را برای هر برنامه تعیین کند - حتما تاریخ های خاص دوره انتخابی خود را با دقت بررسی کنید. توصیه می شود حداقل شش هفته قبل از مهلت ، برنامه های خود را ارسال کنید تا در صورت عدم وجود هرگونه اطلاعات یا اصلاحات اضافی اطمینان حاصل شود. انتظار دارید حدوداً یک یا دو ماه پس از اتمام مهلت ، یک پذیرش رسمی را بپذیرید یا رد کنید. اسناد خاص مورد نیاز و روند درخواست توسط هر موسسه تنظیم می شود ، اما معمولاً از شما خواسته می شود که مدارک زیر را ارسال نمایید:

 1. یک نسخه معتبر از دیپلم دبیرستان یا مدارک تحصیلی قبلی و سایر مدارک تحصیلی مربوط به زبان اصلی
 2. مروری اجمالی از ماژول ها و نمرات دوره شما
 3. عکس گذرنامه
 4. کپی گذرنامه خود (اطلاعات شخصی و صفحه شناسه عکس)
 5. اثبات مهارت زبان (گواهی آزمون یا معادل آن آنلاین)
 6. همچنین ممکن است شما نیاز به پرداخت هزینه برنامه داشته باشید.
برای برخی از موضوعات ، در کل کشور بر تعداد دانش آموزانی که می توانند ثبت نام کنند محدودیت هایی وجود دارد. به طور مثال دانشجویان اتحادیه اروپا (به علاوه نروژ ، ایسلند یا لیختن اشتاین) باید از طریق بنیاد پذیرش آموزش عالی اقدام کنند. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا باید به طور عادی اقدام کنند.

5- از بیمه درمانی استفاده کنید
قبل از ترک کشور خود ، باید اطمینان حاصل کنید که بیمه درمانی خریداری کرده اید تا بتواند شما را در مدت اقامت در آلمان تحت پوشش خود قرار دهد. این قبل از ثبت نام و قبل از دریافت ویزای دانشجویی و یا اجازه اقامت لازم است. اگر شما مقیم یک کشور در اتحادیه اروپا یا EEA هستید ، باید بین کشور شما و آلمان یک توافق نامه تأمین اجتماعی برقرار شود. این بدان معناست که اگر بیمه درمانی عمومی در کشور خود دارید ، باید در آلمان نیز تحت پوشش خود باشید. برای استفاده از این کارت (دریافت رایگان) به طور کلی باید کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) دریافت کنید. اگر بیمه درمانی شما در آلمان معتبر نیست ، برای پوشش این هزینه ، انتظار داشته باشید ماهانه بین 80 یورو (92 دلار آمریکا) و 160 یورو (176 دلار) بپردازید. هزینه اگر بالاتر از 30 سال باشد ، بیشتر است و اگر 29 سال بیشتر از اینها را داشته باشید ، می توانید بیمه خصوصی را بدست آورید.

6. دریافت ویزای دانشجویی آلمانی

شرایط اخذ ویزای دانشجویی برای آلمان به کشور مبدا شما بستگی دارد. در وب سایت دفتر فدرال خارجی می توانید یک مرور کلی درباره کشورهایی که ویزای دانشجویی برای آنها لازم نیست یا لازم نیست پیدا کنید. همچنین می توانید این مقاله را بخوانید تا نحوه دریافت ویزای دانشجویی آلمانی و اجازه اقامت را دریافت کنید.

7. محل اقامت خود را پیدا کنید
هنگامی که در یک دوره و ویزای دانشجویی خود جایگاهی کسب کردید (در صورت وجود) ، بهتر است به جستجوی اسکان بپردازید ، زیرا متأسفانه بیشتر دانشگاه های آلمان برای ثبت نام دانشجویان اقامت ارائه نمی دهند. اجاره به احتمال زیاد بزرگترین هزینه ماهانه شما خواهد بود و بسته به این که در کدام کشور از کشور شما زندگی کنید متفاوت خواهد بود. در شهرهای بزرگ آلمان غربی (یعنی دوسلدورف ، کلن و غیره) و شهرهای کوچکتر و دانشجویی مانند Heidelberg و Freiburg باید انتظار داشته باشید که در آلمان شرقی (یعنی برلین) زندگی کنید کمی بیشتر بپردازید. پس از یافتن مکانی برای زندگی ، باید در "دفتر ثبت نام ساکنین" (Einwohnermeldeamt) یا "دفتر شهروندان" (Bürgeramt) ثبت نام کنید.

8. ثبت نام کنید
قبل از شروع دوره خود باید ثبت نام کنید و از امکانات دانشگاهی مانند کتابخانه استفاده کنید. همچنین قبل از شروع هر ترم باید دوباره ثبت نام کنید. این بسته به دانشگاه معمولاً بین 150 تا 250 یورو (170 تا 170 دلار) هزینه دارد. برای "ترمست" ، که هزینه های حمل و نقل عمومی را برای شش ماه پوشش می دهد ، ممکن است هزینه اضافی در حدود 180 یورو (205 دلار آمریکا) داشته باشد.

مدارک معمول مورد نیاز برای ثبت نام عبارتند از:
 • گذرنامه شما با ویزا یا اجازه اقامت
 • چندین عکس گذرنامه
 • فرم ثبت نام تکمیل شده است
 • اثبات صلاحیت ورود به آموزش عالی ، یا گواهینامه های اصلی یا نسخه ها و ترجمه های رسمی دارای مجوز رسمی
 • اعلامیه پذیرش
 • شواهد دانش کافی از آلمانی (یا انگلیسی)
 • شواهد بیمه درمانی قانونی در آلمان
 • رسید پرداخت هزینه ترم
پس از ثبت نام ، یک گواهی ثبت نام دریافت خواهید کرد که به عنوان شناسه موقت دانشجویی عمل می کند ، به شما امکان می دهد برای اجازه اقامت خود اقدام کنید و ثب